Przeglądając strony internetowe możemy mieć nieodparte wrażenie, że największą częścią portali internetowych w sieci są blogi. To one przekazują internautom najwięcej treści, pokazują zdjęcia, filmy i tworzą całą internetową otoczkę, z której korzystamy na co dzień. Wiele blogów ma charakter hobbystyczny, inne są tworzone po to, aby zarabiać na reklamach, a jeszcze inne przyjmują funkcję biuletynu firmy. Jedno jest pewne – każdy blog musi być funkcjonalny i przyjazny dla internauty, który się na nim znajdzie. Od tego w dużej mierze zależy jego sukces i to, czy przetrwa w gąszczu innych blogów.
Oto, jak powinno się tworzyć blogi przyjazne dla użytkowników:
- Krótka, chwytliwa nazwa domeny, łatwa do zapamiętania.
- Miłe dla oczu ,niemęczące kolory strony, które pozwolą internautom bez efektu zmęczenia czytać artykuły publikowane na blogu.
- Duża, wyraźna czcionka obsługująca polskie litery. To wymóg w polskim Internecie. Brak polskich liter dyskwalifikuje blog z grona tych przyjaznych użytkownikowi. Czcionka powinna być wyraźna i duża (ale nie przesadnie duża).
- Podział artykułów na tematykę i kategorie. To pozwoli uporządkować wszystkie wpisy, które będziemy publikować na stronie.
- Zastosowanie linkowania wewnętrznego. Internauci czytający jeden artykuł chcą po zakończeniu lektury przejść do kolejnego, najlepiej z tej samej tematyki. Dlatego należy zadbać o linkowanie wewnętrzne, aby ułatwić użytkownikom dalszą lekturę.
- Umożliwienie internautom szybkiego sposobu komentowania artykułów. To podstawa na blogach, które mają skupiać internautów i dawać im pole do prowadzenia rozmów.
Oczywiście na blogu najważniejsza jest treść, którą publikujemy, jednak nawet najlepsze artykuły przepadną w czeluści Internetu, gdy nie zostaną osadzone na funkcjonalnej i przyjaznej stronie.