Budując stronę internetową powinniśmy zadbać o odpowiedni layout, grafikę, teksty i ułożenie modułów. Za rozmieszczenie tekstów, grafiki, slidera i innych dodatków na stronie odpowiada oczywiście programista/webmaster, który buduje skrypt. Jednym z pierwszych pytań kierowanych do osób, które mają zarządzać stroną będzie układ strony. Proste pytanie przysparzające wiele trudności – ludzie, którzy na co dzień nie zajmują się stronami i prowadzeniem internetowych wojaży raczej nie wiedzą, co powiedzieć, a jeżeli nawet wiedzą – nie znają profesjonalnej nomenklatury. Aby pomóc wszystkim stojącym przed wyborem rodzaju układu strony, publikujemy wszystkie typy ułożenia stron.
– Układ onepage – rzadko spotkany na blogach i portalach informacyjnych, częściej na stronach firmowych i stronach sprzedażowych. Układ onepage, jak sama nawa wskazuje, to układ składający się dokładnie z jednej strony. Brak kolumn, brak menu w sidebarze – użytkownik ma za zadanie przewijać stronę, docierając do samego końca. Zwykle takie strony buduje się jako ulotkę.
– Układ dwóch kolumn – najpopularniejszy układ stron, który składa się z dwóch kolumn. Jedna kolumna (ta wąska) to sidebar, czyli pasek boczny, druga, zwykle obejmująca 70-80% szerokości strony to główna kolumna, na której publikowane są treści. W sidebarze znajdują się linki menu, reklamy, dodatkowe widgety. Natomiast treść główna publikowana jest w głównej kolumnie. W zależności od potrzeb, kolumna sidebar zwykle zamieszczana jest po lewej stronie witryny (aczkolwiek trend ten zaczyna się zmieniać).
– Układ wielu kolumn – układ bardzo podobny do dwóch kolumn z tym wyjątkiem, że strona dzielona jest na większą ilość sekcji. Czasami trzy, a czasami nawet pięć. Jeżeli na stronie nie ma wyraźnie wyeksponowanej kolumny głównej, możemy podzielić portal na kilka mniejszych układów i tam zamieszczać widgety lub moduły. W przypadku wielu kolumn, ich szerokość jest równa (ale to także nie jest zasadą).
– Układ slider + kolumny – dodatek do układu kolumn, czyli slider. Czasami zamieniany na banner (stały obrazek lub grafika). Slider zamieszczany jest w górnej sekcji strony i odpowiada za względy wizualne. Poniżej natomiast znajdują się kolumny. Oczywiście slidery można wykorzystać zarówno w układzie onepage, jak i w układach kolumn.
Dodaj komentarz