Administracja własną stroną z funkcjonalnego panelu – to zadanie stawiane przed stronami CMS. Aby ułatwić właścicielom blogów i stron administrowanie treści czy wyglądu, twórcy skryptów udostępniają specjalne moduły. W przypadku WordPressa są to wtyczki, a w przypadku Joomli – komponenty. Dziś skupimy się na przedstawieniu kilku takich komponentów administracyjnych dla oprogramowania Joomla.
- Simple META Management Suite – ten komponent pomaga w okiełznaniu segmentu META dla każdej strony i podstrony stworzonej w Joomli. Wprawdzie Joomla posiada opcje ustawienia meta danych, jednak jest ona bardzo podstawowa. Dzięki tej wtyczce odzyskasz pełną kontrolę nad atrybutami title czy meta – kluczowe w przypadku optymalizacji SEO.
- JoomlaStats Admin – komponent, który przekazuje z poziomu panelu witryny wszystkie informacje na temat odwiedzin i poszczególnych akcji wykonanych przez użytkowników na stronie. Wystarczy zainstalować i cieszyć się pełnym panelem statystyk, wykresów i porównań. Moduł wart jest uwagi także ze względu na monitoring, z jakich słów kluczowych w Google i Yahoo użytkownicy znaleźli naszą stronę.
- joomMyAdmin – coś dla tych, którzy muszą zmienić kilka rekordów w bazie danych, ale nie chcą przechodzić do panelu MyAdmin. Dzięki tej wtyczce możemy swobodnie edytować i zapisywać rekordy bazy danych – oczywiście tylko tej bazy, z której korzysta Joomla.
- mtwMigrator – bardzo pomocny komponent, który pomoże w konfiguracji danych i treści ze starszych wersji Joomli. Niezbędny podczas aktualizacji oprogramowania. Niestety Joomla nie jest dopracowana pod tym względem, dlatego skorzystanie z pomocy wtyczek przy migracji lub aktualizacji strony jest podstawą.
- eXtplorer – zarządzaj plikami i katalogami bez wchodzenia na serwer FTP. Ten komponent idealnie sprawdzi się jako ułatwienie pracy z plikami. Wystarczy zainstalować, aby mieć dostęp z panelu administracyjnego do serwera FTP.
- css2switch – na koniec dodatek produkcji polskiego programisty, Dominika Gorczycy. Dzięki niemu możemy dowolnie edytować style css, używając gotowych szablonów. Co ciekawe, moduł ten pozwala na bezproblemowe przełączanie stylów.
Dodaj komentarz