Tworzenie stron internetowych to setki linijek kodu, funkcji i klas, które mają tworzyć jedną całość – funkcjonalny portal, który będzie nie tylko przejrzysty pod względem graficznym, ale także będzie szybko się ładował i nie stwarzał problemów dla internautów. Stworzenie takiej strony wymaga doświadczenia i umiejętności webmasterskich.
Rosnące zapotrzebowanie na strony internetowe sprawiło, że wiele firm postanowiło stworzyć specjalne kreatory stron, czyli oprogramowania, dzięki którym możemy w sposób wizualny ustawić wygląd strony internetowej, dodać grafikę i treść. Kreator natomiast na podstawie naszych ruchów i ustawień, sam napisze kod strony i go zaimplementuje. Proste i skuteczniejsze rozwiązanie? Nie do końca.
Otóż kreatory stron internetowych mają wiele wad. Oto niektóre z nich:
- Ograniczenia – kreatory zwykle narzucają na webmasterów ograniczenia. Wybieramy layout, którego nie możemy później zmienić lub dowolnie modyfikować. Chcemy dodać na stronie dodatkowe okno? Możemy to zrobić dzięki kreatorom, ale tylko w miejscu, w którym pozwoli na to twórca oprogramowania. Brak swobody sprawia, że przy ambitniejszych projektach użycie kreatora jest po prostu bez sensu.
- Błędna implementacja kodu – proste i szybkie budowanie strony oraz automatyczna implementacja kodu przez system. Brzmi sielankowo, ale takie nie jest. Strony tworzone przez kreatory bardzo często mają liczne luki z poziomu kodu, co bardzo cieszy hakerów, którzy wykorzystują te luki i włamują się na strony.
- Koszty – nie każdy kreator jest darmowy. Wiele firm pozwala tworzyć strony w ten sposób, naliczając miesięczny abonament, darmowe kreatory natomiast dodają do strony niechciane reklamy.
Jak widać, kreator stron to tylko z pozoru dobre rozwiązanie. Gdy zależy nam na profesjonalnej witrynie – dużo lepszy będzie indywidualny projekt i skorzystanie z pomocy webmastera z krwi i kości.
Dodaj komentarz