Posiadanie strony internetowej kojarzy się z kosztami. Mimo, że roczny koszt domeny wraz z hostingiem potrafi zamknąć się w kwocie 100 zł, dla wielu osób to zbyt duże obciążenie (zwłaszcza dla tych, którzy nie prowadzą stron firmowych czy sklepów lub portali o charakterze komercyjnym). Blogerzy i hobbyści, którzy chcą po prostu pisać o swoim życiu i pasji wybierają darmowe domeny – osadzane na serwerach rejestratorów.
Jak wygląda proces rejestracji takiej domeny? Bardzo prosto, wystarczy wybrać platformę, na której chcemy rozpocząć blogowanie. My polecamy WordPress.com – to oficjalna platforma, która pozwala tworzyć blogi na subdomenach. Dużym plusem jest fakt, że platforma ta pozwala na dostęp do panelu administracyjnego.
Oczywiście WordPress.com to nie jedyny portal, gdzie można założyć darmową stronę. Słynny PRV.pl, Blogspot.com czy inne witryny – to główne portale, gdzie można założyć konto i zarejestrować domenę.
Niestety, darmowe domy to także wiele wad. Jakich? Największa to fakt, że nie mamy pełnej kontroli nad stroną. Nie mamy dostępu do FTP, a administrator może w każdej chwili zawiesić działalność subdomeny. Do tego dodajmy okrojone opcje w panelach administracyjnych. Brak możliwości zainstalowania zewnętrznych pluginów czy motywów. Plusem jest oczywiście brak opłat, jednak w przypadku projektów komercyjnych – wady przewyższają zalety. Dlatego darmowe domeny są obecnie rzadkością, zwłaszcza, że rejestratorzy domen wprowadzają coraz to liczniejsze promocje, które pozwalają za dosłownie kilka złotych zarejestrować własną domenę i opłacić ją na cały rok.
Dodaj komentarz